Co to jsou balastní látky?

Co to jsou balastní látky?
Červenec 18 09:24 2016 VašeSvaly.cz Tisk článku

Proč jsou balastní látky pro tělo důležité a kdy si na ně naopak dávat pozor?

Balastní látky, také jinak známé jako vláknina jsou látky, které tělo nezpracovává. V lidském těle přesto mají významnou úlohu při trávení. Jejich hlavní vlastností je, že na sebe váží vodu, zvětšují svůj objem a slouží jako výživa střevních mikroorganismů. 

Balastní látky pozitivně ovlivňují trávení a usnadňují vyprázdňování střev. Pomáhají tělu bojovat proti problémům jako například: cukrovka, zácpa, hemeroidy, obezita, rakovina tlustého střeva... Zároveň také brání výraznému kolísání cukru v krvi a navozují pocit plného břicha. Díky tomu toho vydržíte déle bez jídla.

Mezi nejznámější potraviny bohaté na balastní látky patří například: banán, jablko, hlávkový salát, celozrnné pečivo, ovesné vločky... či v lékárně si můžete přímo zakoupit "koncentrovanou" vlákninu, kterou rozpustíte v nápoji.

Informace:
Vlákninu tedy najdete především v: ovoce, zelenina, ořechy a obiloviny.

Denní doporučený příjem vlákniny:

Optimální denní příjem vlákniny se pohybuje okolo 25 až 30 gramů. Je to dostatečné množství pro snížení rizika vzniku výše uvedených komplikací. Požívání vyššího množství vlákniny je zbytečné a navíc může způsobovat častější vylučování včetně pro tělo užitečných látek.

Mohu jíst potraviny bohaté na vlákninu před cvičením?

Ano můžete. Pro fyzicky náročnější trénink se přímo doporučuje užívání různých proteinových tyčinek. Chcete-li však zhubnout, tak před samotným cvičením si dejte pozor na potraviny s vyšším obsahem vlákniny. Ty způsobují pomalejší odbourávání cukru z těla.

  Kategorie: